Bardzo dużo przedsiębiorstw coraz częściej rozważa budowę nowej lub rozbudowę dotychczasowej powierzchni magazynowej czy produkcyjnej. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dobra kondycja polskich firm oraz nadwyżki kapitału z przeznaczeniem na inwestycje są kluczowymi sposobami do tego, aby prowadzony biznes otrzymał konkretny sygnał do rozwoju i wejścia na wyższy poziom. ​Namiot magazynowy może okazać się dobrym rozwiązaniem. Oczywiście każda tego typu inwestycja wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno pod kątem formalnym, jak i finansowym oraz wykonawczym. W związku z tym Nasza firma chętnie włączy się w ten złożony proces, gdyż posiadamy niezbędne doświadczenie, fachowy zespół oraz specjalistyczne doradztwo.

Elastyczność Globalizacja gospodarki oraz wysoce konkurencyjny rynek to wyzwanie i chleb powszedni dla polskich przedsiębiorców, którzy codziennie muszą zmagać się z wieloma problemami. Współcześnie niemal każdy sektor musi być przygotowany na wygórowane wymagania klienta, a co za tym idzie musi być elastyczny. Jest to taka cecha, która umożliwia szybkie zaadaptowanie się danej organizacji do błyskawicznie zmieniających się warunków gospodarczych. Dlatego też, Nasze hale i namioty pozwalają dotrzymać kroku konkurencji, a nawet ją przegonić. Zalety, które wynikają z zastosowania konstrukcji opartych o namioty są niepodważalne:

  • oszczędność czasu;
  • względnie niskie koszty inwestycji namiotu halowego;
  • uproszczone formalności;
  • wysoka funkcjonalność i kompatybilność;
  • lekkość i mobilność konstrukcji;
  • indywidualna adaptacja hali namiotu;
  • wysoka trwałość oraz wytrzymałość materiałów.

Powyższe cechy sprawiają, że nowoczesna hala namiotowa magazynowa to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych konstrukcji budowlanych.

Hala namiotowa

Przygotowanie terenu

Każda inwestycja wymaga odpowiedniego przygotowania, co jest rzeczą niezbędną także w przypadku stawiania takich konstrukcji jak hale magazynowe namiotowe. Mimo że namiot to obiekt relatywnie lekki, to grunt na którym będzie stawiany musi mieć przynajmniej zbliżone parametry do takiego, który służy do budowy tradycyjnej budowli. Wszystko rozbija się o fundamenty oraz stopy fundamentowe, które by móc pełnić swoją funkcję muszą być osadzone na stabilnym gruncie. Dlatego wszelkie obszary zabagnione czy te o wysokim poziomie wód gruntowych nie są optymalnym rozwiązaniem. Powierzchnię, na której stanie namiot należy wypoziomować, aby siły działające na konstrukcję rozkładały się zgodnie z obliczeniami projektowymi. Hale namiotowe magazynowe można przytwierdzić do podłoża brukowanego jednak fundament będzie zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż płytkie kotwiczenie elementów nośnych bezpośrednio do podłoża.

 

Warto pamiętać, żeby dobrze rozplanować teren inwestycyjny. Mianowicie tak, aby wszystkie budynki (namioty) oraz infrastruktura techniczna były ze sobą zintegrowane, ponieważ pozwoli to podnieść funkcjonalność oraz ograniczyć koszty ewentualnych robót ziemnych czy budowlanych. W związku z tym, wszelkie przyłącza czy instalacje winny być dobrze przemyślane. Nie można też zapomnieć o drogach ewakuacyjnych (pożarowych), prawidłowym oznakowaniu oraz placu manewrowym dla samochodów o różnych gabarytach, aby nie tworzyć zbędnych problemów komunikacyjnych. Z kolei prawidłowe nasadzenia drzewostanu i odwodnienie pozwolą w dłuższej perspektywie uniknąć nieprzewidzianych strat związanych z warunkami atmosferycznymi jak np. silny wiatr czy opady.

 

Sprawy formalne

Hale namiotowe wg prawa budowlanego posiadają status obiektów tymczasowych. Oznacza to, że taki obiekt może być postawiony i użytkowany maksymalnie 180 dni (6 miesięcy). Jedyny  wymóg formalny w tym przypadku to zgłoszenie w wydziale budownictwa w starostwie lub urzędzie miasta (dot. miasta na prawach powiatu). Jeśli duży namiot całoroczny ma być użytkowany dłużej niż 180 dni, to formalności są takie same jak przy standardowym procesie budowlanym. Pierwszą rzeczą jest wystąpienie o pozwolenie na budowę (czas oczekiwania 30-90 dni oraz 14 dni uprawomocnienia decyzji). Następnie sporządza się projekt budowlany i występuje o pozwolenie na użytkowanie hali. Gdy podstawowe formalności urzędowe i projektowe zakończą się pozytywne, to wystarczy zgłosić gotowość do robót, a po upływie tego czasu można już przystąpić do właściwych robót budowlanych. Aby postawić duży namiot magazynowy całoroczny do procesu inwestycyjnego potrzebny będzie kierownik budowy oraz inspektor nadzoru budowlanego, a także sprawdzona ekipa, która zadba o prawidłowy montaż.

 

Bilans korzyści i strat

Hale magazynowe stanowią bardzo interesującą alternatywę dla tradycyjnych obiektów murowanych, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw z takich branż jak: handel, logistyka, budownictwo, przemysł czy rolnictwo. Warto pamiętać, że namiot magazynowy całoroczny można wyposażyć we wszelkie instalacje: wodną, grzewczą, elektryczną, wentylacyjną, kanalizacyjną oraz każdą inną, która jest niezbędna do prawidłowego wykonywania codziennych zadań firmy. Zarówno osoby prywatne, jak i osoby decyzyjne przedsiębiorstw powinny dobrze rozważyć korzyści i niedogodności płynące z tego typu obiektów. Oczywiście nie sposób zaprzeczyć, że te pierwsze przeważają nad drugimi. W związku z tym, że produkcja namiotów i ich montaż to nasza specjalność, zachęcamy Państwa do zapoznania się z Naszą ofertą oraz kontaktu w celu omówienia szczegółów. W ofercie posiadamy również namioty przemysłowe, które mogą być jeszcze lepszą alternatywą dla firm, które potrzebują budżetowego rozwiązania na ściśle określony czas.

MK Namioty

namioty budowlane

MK Namioty