Jak skutecznie ogrzewać hale namiotowe?

Sposoby ogrzewania hal namiotowych zależą od ich docelowego przeznaczenia 

Zanim zapadnie decyzja o zakupie hali namiotowej, zwykle rozważany jest także sposób jej skutecznej izolacji termicznej oraz ogrzewania. Wybór optymalnego systemu grzewczego jest związany z poszyciem ścian hali oraz szczegółowych parametrów izolacyjnych plandeki PCV. Eksperci podkreślają jednak, że głównym motywem wyboru sposobu ogrzewania hali stać się powinny warunki jej użytkowania, a więc potrzeby wynikające z magazynowania produktów, przechowywania zwierząt lub specyfiki świadczonych usług. Hale namiotowe są dziś często wybieraną alternatywą dla klasycznych budynków i można je użytkować przez cały rok. Służy temu również właściwie dobrany system ogrzewania hali, w wyborze którego najlepiej posłuchać rad ekspertów.

 

Systemy ogrzewania hal namiotowych – nagrzewnice i ich rodzaje 

Hale namiotowe można z powodzeniem użytkować przez cały rok, wyposażając je w odpowiedni system ogrzewania. Systemy takie opierają się na użyciu nagrzewnic tłoczących gorące powietrze lub promienników ciepła. Obecnie dostępne są na rynku następujące nagrzewnice do hal namiotowych, klasyfikowane według surowca zasilającego dane urządzenie:

  • olejowe
  • węglowe
  • gazowe
  • elektryczne

hala w zimie

 

Nagrzewnice to urządzenia tłoczące, przy pomocy specjalnych tunelików z PCV, gorące powietrze. Dzięki temu systemowi ogrzewania, wprowadzone w ruch gorące powietrze, nawet w ciągu kilkunastu minut pozwala osiągnąć założoną temperaturę w hali namiotowej. Nagrzewnice węglowe i olejowe uważana są nieco mniej ekologiczne od gazowych lub elektrycznych. Nagrzewnice elektryczne polecane są szczególnie w ogrzewaniu największych hal namiotowych. Optymalizując koszty ogrzewania hali przy użyciu nagrzewnic należy zadbać o ich poprawne rozmieszczenie, co pomaga oszczędzać ciepło.

 

Ogrzewanie hal namiotowych przy użyciu promienników ciepła – przeznaczenie tego rozwiązania 

Ogrzewania hal namiotowych przy użyciu promienników ciepła polega na zamianie energii elektrycznej na energię cieplną przez tego typu urządzenie grzewcze. Promienniki nie służą podgrzewaniu powietrza, lecz emisji promieni w paśmie podczerwieni. W ten sposób ogrzewane są najpierw ściany hali, a następnie ciepło rozchodzi się na całej powierzchni. Promienniki pomagają minimalizować straty ciepła, które występują w praktyce ogrzewania całego pomieszczenia. Eksperci polecają stosowanie promienników w halach namiotowych w hodowli zwierząt lub produkcji rolniczej. Szczególnie sprawdza się w tym rozwiązaniu ogrzewanie żywego inwentarza i są one wydajne nawet na dużych powierzchniach użytkowych hal namiotowych.

 

Jakie czynniki wpływają na koszty ogrzewania hal namiotowych – o konkrety warto pytać ekspertów 

Planujących zakup hal namiotowych wraz z ich systemami ogrzewania interesuje to, od czego zależą realne koszty ogrzewania. Czynniki odpowiedzialne za koszty grzewcze zależą od systemu ogrzewającego, czyli wyboru jego rodzaju przez inwestora oraz ilości urządzeń grzewczych zamontowanych w hali namiotowej. Oba te czynniki wynikają z rodzaju i wielkości hali. Na koszty ogrzewania hali namiotowej wpływają bowiem także materiały, z których hala jest zbudowana oraz – co oczywiste – optymalna dla jej przeznaczenia temperatura. Inna temperatura będzie przecież potrzebna w hali magazynowej, a inna w hali rolniczej z hodowlą zwierząt. Aby nie generować niepotrzebnych kosztów należy dobrze rozplanować rozmieszczenie nagrzewnic lub promienników, dopasowując je do powierzchni i przeznaczenia hali namiotowej. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj systemu grzewczego jest najlepszy, gdyż rozwiązanie każdorazowo musi być dobrane do indywidualnego planu usługowego, hodowlanego lub produkcyjnego. Każdy z tych projektów wymaga konsultacji eksperckiej, aby koszty ogrzewania hali były minimalne, a jednocześnie właściwie dobrane do jej docelowego przeznaczenia.